PRINCE2: 10 hlavných príčin prečo môže byť projekt neúspešný
Dokumentácia k projektovej metodológii PRINCE2 popisuje aj hlavné príčiny, kvôli ktorým môže viesť realizácia projektu (napriek vynaloženému úsiliu, prostriedkom a zdrojom) k neúspechu. Sú to tieto (príčiny):
No clear objectives - nie sme si úplne istý "o čom" je daný projekt. Poznáte tú situáciu, ak všetkým je všetko jasné, nikto sa na nič nepýta? Až do chvíle kedy neodíde šéf. Vtedy má zrazu každý kopec otázok a nejasností.
Unrealistic finance - nie je možné realizovať projekt v takejto veľkosti s tak malým rozpočtom. Poznáte tu situáciu, ak manažér projektu (či skôr jeho nadriadený) má predstavu, že sa to dá urobiť s polovičným počtom zamestnancov a v polovičnom čase?
Unrealistic staffing - nie je možné realizovať projekt v takejto veľkosti s tak malým počtom pracovníkov. Alebo na projekt bolo pridelených síce mnoho ľudí (zdrojov), títo však majú rôzne iné povinnosti a projektu môžu venovať iba zlomok (napr.10%) svojho výkonu, takže celý projekt tak má priradenú fakticky iba 1/10 toho, čo sa mu oficiálne priradilo. Poznáte tu situáciu, kedy vedenie priradí na projekt hocikoho? Žiadny problém. A hneď zajtra ráno zistíte, že takmer všetci priradení zamestnanci sú vyťažovaní aj na iných projektoch a zákazkach.
Poor communications - nikto nevie, kto čo robí, čo má robiť, ľudia sú si neistí, kto robí rozhodnutia, kto reportuje stav projektu a ako, a ľudia nepoznajú pravidlá (tieto nie sú jednoznačne interpretované). Poznáte tú situáciu, kedy sa jeden vyhovára na druhého, nikto nie je ochotný nič urobiť, pretože to má na starosti ktosi iný? Ale kto, to Vám nepovie nikto.
Poor planning - v projekte prakticky neexistuje plánovanie. Zákonite potom vznikajú a prichádzajú aj problémy, ktorým by sa dalo pri plánovaní vyhnúť. Poznáte tu situáciu, kedy vedenie šmahom ruky odmietne akýkoľvek plán? Vraj musíme byť flexibilní. A problémy sa majú riešiť za pochodu.
No effective progress monitoring - hoci sa projekt pohybuje "mimo koľají", ale nikto si to nevšimne, resp. neupozorní na to. Poznáte tu situáciu, ak všetko je v najlepšom poriadku, spejeme k svetlým a úspešným výsledkom? Na palube sa tancuje a vyhráva muzika ...
Unclear scope - nikto vlastne poriadne nevie, čo by malo by výsledkom projektu. Výsledky sú definované hmlisto, nejasne, často alibistickými nič nehovoriacimi frázami a definíciami. Projekt kvôli tomu presiahne požadovaný čas realizácie a samozrejme presiahne aj rozpočet. Poznáte tu situáciu, ak manažer projektu (a/alebo jeho nadriadený) oplýva nič nehovoriacimi (a všetko hovoriacimi) frázami? Nič konkrétne, iba bla-bla-bla.
No change control - často sa pridáva množstvo vecí bez rozmyslu a bez rozumného zváženia, či to stojí za tú námahu a náklady (tzv.Scope creep). Často tieto drobné veci (a zmeny) majú za následok "prešvihnutie" termínov, nákladov, či dokonca dotlačia celý projekt do "slepej uličky". Poznáte tú situáciu, ak manažér chce aby sa urobili aj veci, nad ktorými sa uškrňajú všetci v teame, len aby vyplnil hoci aj nevyslovené priania a predstavy svojho nadriadeného? Možno sú to veci nelogické a neefektívne, či dokonca zbytočné.
No risk management - projekt môže by často zabitý niečim, čo nebolo predtým jasne pomenované (z akýchkoľvek príčin), čo nebolo dostatočne sledované, alebo čomu sa dalo dokonca vyhnúť. Riziká nie sú vopred vôbec uvažované, resp.sú banalizované. Poznáte tu situáciu, ak sa navzájom plácame po pleciach s uistením, že sa netreba ničoho bát? Báť sa určite netreba, ale aspoň si uvedomiť potenciálne riziká.
The project was not actually sensible - projekt nie je od začiatku rozumný a efektívny. Ak manažér projektu (alebo owner) chce niečo, čo môže v konečnom dôsledku stáť oveľa viac, ako to prinesie úžitku. Poznáte tu situáciu, ak sa ľudské zdroje a finančné prostriedky s obrovskou razanciou smerujú do oblasti, ktoré deviati z desiatich ktorí tomu aspoň čiastočne rozumejú, považujú za nerozumné?
Prihlásiť na odber:
Zverejniť komentáre (Atom)
0 komentárov:
Zverejnenie komentára